REKLAMI GEÇ

KATLİAMA SERGİ İLE ‘DUR’ DEDİLER

KATLİAMA SERGİ İLE ‘DUR’ DEDİLER

Denizlili balık avcıları açtıkları sergi ile geçen yıl kullanımına izin verilen misina ağların iç sularda yarattığı tahribata dikkat çekti.

Selami Aydın / DENİZLİSPORHABER / 4 Nisan 2017 Salı, 14:05

Denizlili sportif ve amatör balık avcıları Forum Çamlık AVM’de açtığı sergi ile geçen yıl kullanım yasağı kalkan misina ağlar başta olmak üzere tüm kirleticilerin iç sulardaki yaşama verdiği zararı gözler önüne serdi.

Denizli Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Su Ürünlerini Koruma Derneği’nin önderliğinde gerçekleşen fotoğraf sergisi hafta sonunda binlerce ziyaretçi tarafından takip edildi.

Dernek üyelerinin günlük boy ve limit çizelgesine uygun olarak yakaladıkları balıklarla çekildikleri fotoğrafların yanı sıra misina ağların kullanımı nedeniyle doğal yaşama verdiği zararın yer aldığı çarpıcı karelerin yer aldığı serginin açılışını Denizli Vali Yardımcısı Celaleddin Cantürk yaptı.

Forum Çamlık Müdürü Didem Kırşallıoba, Forum Çamlık Pazarlama Müdürü Gül Kaygın ve Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürü Abidin Fidan da  serginin açılışında yer aldı.

DENOLDER Başkanı Halil İbrahim Kartlı iç suların süratle kirlendiğini, ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Her zaman sürdürülebilir avcılığı savunuyoruz. Bu konuda amatör ve sportif avcılara görev düştüğü kadar tüm halkımıza da görev düşüyor. İç sularımızın öncelikli tehdidi kirliliktir. Bu konuda hepimizin alması gereken tedbirler var. Biz sergimizde ise daha çok akarsu ve göletlerde karşılaştığımız kötü manzaraları halkımıza anlatmak istedik. Kullanımına izin verilen misina ağlar doğal habitata büyük zarar veriyor. Su içinde tamamı ya da bir kısmı bırakılan bu ağlar sadece balıkların değil, su kuşlarının, su kaplumbağalarının ve diğer canlıların da ölümlerine neden olabiliyor. Misina ağ konusunda amatör ve sportif avcıların tüm Türkiye genelinde ciddi bir hassasiyeti var” dedi.

04042017_balik_ic

Başkan Kartlı amatör ve sportif avcıların düzenli olarak yayınlanan sirkülere uymaları gerektiğini de hatırlatarak, “Bizler belirlenmiş olan kurallara uymayan ya da etik dışı davranan kişileri zaten amatör ya da sportif avcı olarak kabul etmiyoruz. Yasal olmayan malzemelerle avcılık yapanlar, boy ve limit çizelgesine uymayanlar şunu çok iyi bilmelidir ki, sularımızdaki kaynaklar sınırsız değildir. Sürdürülebilir avcılık için, bu güzel hobinin bizden sonra gelen nesiller tarafından da devamının sağlanabilmesi için kurallara katı biçimde bağlı olmamız ve avlaklarımızı korumamız gerekiyor. Bu konuda yapılan her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız. Denizlili amatör ve sportif avcıların bu konuda da hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz. Yasak zamanlarda yapılan avcılık su ürünlerine üreme ve neslini sürdürme şansını tanımamak demektir. Herkesin bu bilinçte olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı..