REKLAMI GEÇ

İşte Denizli’ye yakın üç avlaktaki son durum

İşte Denizli’ye yakın üç avlaktaki son durum

Tatlı su avcıları bu yılki verimden memnun değil. Özellikle Elmalı’da bu yıl beklenen avlar gerçekleşemedi. Beylerli’de ise sular çekildikçe verim artıyor. İşte o detaylar…

/ DENİZLİSPORHABER / 30 Ağustos 2013 Cuma, 13:27

Çok sayıda tatlı su avcısının bulunduğu Denizli’de denizlisporhaber.com uzmanları bağımsız üç avlaktaki son durumu sizler için derledi.

Denizli’de son iki yılın önemli avlağı olan Beylerli’de özellikle son dönemlerde yer bulmak tam bir sorun haline gelmişti. Şimdi bu durumun özellikle hafta sonlarında artarak devam edeceği gözleniyor. Anten avcıları için çok iyi avlaklara sahip olan baraj göletindeki sular giderek çekiliyor. Sulama nedeniyle salınan suların çekilmesi yüzey alanını daraltsa da av başarısını artırıyor. Avcılara tavsiyemiz küspeli takımların yanı sıra mutlaka antenle avcılık için yanlarında solucan bulundurmaları. Bu avlakta vücudunuza yeterince güvenmeniz gerekiyor. İnişli çıkışlı patikaları sizi bir hayli yoracak.

Değerlendireceğimiz ikinci avlak ise Elmalı… Uzak mesafesi nedeniyle çok da fazla tercih edilmeyen bu avlakta balık popülasyonu sayısında bir değişiklik yok. Fakat suların çekilmesi beklenirken daha da arttığı görülüyor. Göl kenarının kıyıdan uzun bir bölümünün sığ olması avlanmayı doğrudan etkiliyor. Gölün kanala dönüştüğü yerlerde av yapmak geçen yıllarda son derece verimliydi ama ama araç ve insanların girebileceği noktaların önemli bölümü sular altında. Bu nedenle çok büyük sazanların var olduğu bilinen bu avlakta vaktinizin çoğunu küçük yavrularla geçirebilirsiniz.

Hakkında bir hayli hikaye anlatılan Burdur’un Karamanlı Göleti de asla tavsiye etmeyeceğimiz mekanlardan biri. İstilacı türlerle dolu olan bu gölet hakkında anlatılan her şeyi bir kenara bırakın. Yakın zamanda yaptığımız bir ziyaret sırasında istilacı türlerin yerel sazan popülasyonunu döllediklerini, melezlerin ortaya çıktığını tespit ettik. Genel olarak zaten verimli olmayan gölet, bu dönemlerde yoğun sulama yapılması nedeniyle sularını hızla kaybediyor. Fakat bu durum göl kenarında ciddi çamur birikintilerinin olmasına neden oluyor. Sürekli esen rüzgar sabrınızı zorlasa da fotoğraftaki gibi çalmadan duran ziller daha çok canınızı sıkıyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı..