REKLAMI GEÇ

SPORTİF YETENEK TARAMASINDA 6900 ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

SPORTİF YETENEK TARAMASINDA 6900 ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

Geleceğin yıldızlarını daha ilk okuldayken keşfetmeyi amaçlayan Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Denizli’de 6936 öğrenci taramadan geçti.

Haber Merkezi / DENİZLİSPORHABER / 8 Ocak 2019 Salı, 09:45

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü sportif yetenek taramasının ilk aşaması tamamlandı. Türk sporunaü geleceğin yıldızlarını kazandırmayı amaçlayan proje ilkokul düzeyinde okullarda taramayı kapsıyor. Denizli’deki taramanın ilk aşamasında 6936 öğrenciye ulaşıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada antrönerler ve beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan 20 kişilik ekip üç ay süreyle tüm kenti taradı. Taramalar sırasında teknolojik sistemler kullanılarak veriler elde edildi.

İlkokul üçüncü sınıfları kapsayan tarama 8 farklı istasyonda boy-kilo, esneklik, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, geriye sağlık topu atma, çabukluk-çeviklik ve 20 mt sürat koşusu gibi alanlarda yetenekleri test edilen öğrencilerin ölçüm sonuçları Gençlik ve Spor Bakanlığı veri tabanına kaydedildi.

Sportif Yetenek Taramasında ilk etap çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlandığını söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, emeği geçen antrenörlere ve beden eğitimi öğretmenlerine teşekkür etti. Ülkemizde spor altyapısının sağlam temeller üzerinde yükselmesi için projenin devamlı hale gelmesinin önemine değinen İbanoğlu, analiz edilecek sonuçlara göre öğrencilerin yetenekli oldukları spor branşlarına yönlendirileceğini kaydetti.

Taramaların ilk aşamasında ölçüm sonuçları başarılı görülen öğrenciler, ikinci aşama çalışmalarına davet edilecek. İlerlemesi takip edilecek sporculardan belirli kriterler dahilinde seçilenler ise elit düzeyde sporcuların yetiştirildiği Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinde eğitimlerini sürdürebilecek. Yetenek taraması ölçüm sonuçları yayınlandıktan sonra e-devlet üzerinden öğrenci velileri tarafından görüntülenebilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı..